2019

STV

01.05.2019

Súhrn a kompletné výsledky

Počas 21. ročníka medzinárodného plaveckého mítingu Orca Cup (26. - 28. apríla) v dlhom bazéne v bratislavskej plavárni Pasienky boli prekonané dva rekordy podujatia a v mládežníckych kategóriách padli tri národné maximá. O najlepšie časy v histórii pretekov sa postarali reprezentanti SR Miroslava Záborská na 200 m prsia (2:32,36 min) a Tomáš Klobučník na 100 m prsia (1:01,84 min). Dvadsaťosemročný rodák z Topoľčian zároveň splnil B-limit na tohtoročné majstrovstvá sveta v Kórejskej republike. Aj doterajšie maximum Orca Cupu patrilo Klobučníkovi, v roku 2013 dohmatol za 1:02,07 min. "Som rád, že sa mi podarilo zaplávať rekord mítingu. Bazén na Pasienkoch mám rád a vždy, keď môžem a zapadá mi to do plánu, tak prídem a zúčastním sa na pretekoch pred domácim publikom. Preteky už majú tradíciu a vybudovali si dobré meno. Organizačne boli zvládnuté veľmi dobre. Každý rok sa na podujatí predstaví aj nejaká hviezda zo zahraničia, takže je to príjemné spestrenie a dodatočná motivácia najmä pre mladých plavcov," povedal účastník dvoch olympijských hier. Pozíciu favorita dokonale naplnil maďarský plavec László Cseh, ktorý na víťazstvá premenil všetky svoje štarty. Šesťnásobný olympijský medailista triumfoval na 50, 100 a 200 m motýlik a 200 a 400 m polohové preteky. Medzi ženami zaujala Tamara Potocká z KP Aquacity Poprad, ktorá zvíťazila na 50 m motýlik za 27,55 s. Nedeľňajším vystúpením splnila A-limit na juniorské majstrovstvá sveta i Európy. Darilo sa aj členke domáceho oddielu Orca Bratislava Zore Ripkovej. Stále iba šestnásťročná plavkyňa zvíťazila na 200 m voľný spôsob výkonom 2:05,04 min, pridala druhé miesta na 100 a 200 m motýlik a tretiu priečku obsadila na 50 m motýlik. Spomedzi mládežníkov sa vyznamenala Olivia Ana Šprláková-Zmorová. Členka klubu Kúpele Piešťany stanovila nový rekord SR vo vekovej kategórii do 14 rokov na 800 m voľný spôsob časom 9:22,13 min. Dva národné rekordy sa podarilo prekonať Tereze Ožvaldovej (STU Trnava) v kategórii do 13 rokov. Na 50 m znak sa prezentovala výkonom 30,88 s, dvojnásobnú dĺžku zvládla za 1:05,40 min. V rámci Orca Cupu 2019 odovzdali organizátori aj Pohár PK Orca Bratislava vo vekovej kategórii do 12 rokov. Pohár napokon zostal v metropole SR, keďže ho získali plavci domáceho oddielu, ktorí nazbierali dovedna 91 bodov. Druhý skončil PK Azeta so ziskom 52 bodov. Pohár hlavného mesta SR získal plavecký klub XBS swimming. "Odozvy máme veľmi dobré. Športovcom sa páčilo, aj tým zo zahraničia. Pochvaľovali si organizáciu i úroveň podujatia. Mali sme dva rekordy mítingu a tri slovenské maximá, takže to bolo super. Náš cieľ je, aby každý rok prišla nejaká hviezda, ktorá motivuje mladších plavcov. To sa tiež splnilo. László Cseh bol veľmi milý a skromný," uviedla hlavná organizátorka podujatia Orca Cup Irena Adámková.